Print this page
Skiper czuwa nad przebiegiem rejsu. Skiper czuwa nad przebiegiem rejsu.

Do wyczarterowania jachtu nie potrzebne są żadne uprawnienia.

 

Czarterujący nie musi też umieć prowadzić jachtu.

 

Do wyczarterowania jachtu konieczna jest chęć i możliwości prawne oraz finansowe. Zobowiązania prawno-finansowe ciążące na czarterującym określa umowa lecz o tym mówimy zakładce – jak wyczarterować jacht.

 

 

Uprawnienia do prowadzenia jachtu zobowiązany jest posiadać skipper – czarterujący nie musi posiadać żadnych uprawnień. Oczywiście czarterującym może być jednocześnie skipper.

Uprawnienia skippera: im wyższe tym lepsze*

Minimalne jakie są wymagane na większości akwenów to:

  • Sternik jachtowy PZŻ

  • lub stopień innego związku o takich samych lub wyższych uprawnieniach.

  • alternatywą jest stopień starszego sternika motorowodnego.

Niezależnie od wymagań-stopnia żeglarskiego wskazane jest posiadanie świadectwa radiooperatora krótkiego zasięgu SRC.

Jeśli posiadają Państwo książeczkę, żeglarską lub tez jakikolwiek inny log-book z potwierdzonym stażem, warto wziąć go ze sobą.

Jeśli już się zdecydujemy na czarter a nie mamy uprawnień- czyli nie jesteśmy skipperem wówczas praktykowanym często rozwiązaniem jest wynajęcie skippera.

Można to zrobić na miejscu w marinie płacąc skipperowi stawkę lokalną, która jest zwykle 2 razy wyższa od stawki w Polsce lub poprosić nas o zorganizowanie skippera. Na pewno uda się nam zorganizować takiego skippera.

*W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących umiejętności skippera, armator może przed przekazaniem jachtu przeprowadzić ich weryfikację w postaci krótkiego sprawdzianu praktycznego z umiejętności obsługi jachtu oraz jego manewrowania. Nie jest to złośliwość lecz czujność wynikająca z profesjonalizmu i z obawy o wasze bezpieczeństwo.

Życzymy stopy pod kilem.